آخرین مطالب

فن سانتریفیوژ

برای درک بهتر عملکرد فن سانتریفیوژ بهتر است ابتدا مفهوم “سانتریفیوژ” روشن شود. سانتریفیوژ در لغت به معنای گریز از مرکز می باشد و در

ادامه مطلب »

فن آکسیال چیست؟

حتما شما نیز واژه آکسیال را بارها شنیده اید و برای شما نیز این سوال به وجود آمده که آکسیال به چه معناست ؟ فن آکسیال چیست ؟ وچه ویژگیهای دارد؟

آکسیال در لغت به معنی محوری می باشد. در نتیجه فن یا هواکش آکسیال به آن دسته از فن ها اطلاق می شود که هوا را بدون تغییر جهت منتقل می کنند. یعنی هوا در همان راستای ورود به فن، به صورت خطی و در راستای محور چرخان روتور، از طرف دیگر خارج می شود. ویژگی دیگر این دسته از فن ها علاوه بر انتقال خطی هوا انتقال حجم بالایی از هوا البته بدون تحمل افت فشار می باشد. با توجه به اینکه فن های آکسیال پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای صنعت هستند، خود به چند دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که هر دسته متناسب با مکان مورد استفاده بکار برده می شود. از جمله مهمترین انواع فن های آکسیال کانالی(لوله ای)، فن های آکسیال ملخی و فن های آکسیال پره ای  می باشند که در ادامه توضیحی مختصر در مورد انواع فن آکسیال ارائه خواهد شد.

انواع فن آکسیال

در زیر سه دسته از متداول ترین فن های آکسیال معرفی می شوند.

فن ملخی :

رایج ترین نوعِ فن برای تهویه، فن آکسیال ملخی می باشد. به راحتی قابل نصب بوده و نیاز به کانال ندارند و صرفا جهت تخلیه هوای اماکن و خنک کنندگی انواع ماشین آلات کارایی دارند که با توجه به وسعت مکانی که قرار است تهویه در آن انجام شود و یا ماشینی که باید خنک شود، سایز های مختلفی دارند. مزیت این فن ها سهولت در دسترسی، نصب آسان و قیمت ارزان می باشد و از معایب آن می توان به آلایندگی صوتی نسبتا بالا (نسبت به سایر فن ها) اشاره کرد.

فن کانالی (لوله ای):

این فن ها همان فن های ملخی هستند که درون محفظه ای استوانه ای شکل جانمایی می شوند و معمولا در اماکنی که کانال هایی با طول کم دارند برای تهویه حرارت و برودت به کار برده می شوند. این مدل از فن های آکسیال نسبت به فن های آکسیال ملخی معمولی آلایندگی صوتی کمتری ایجاد می کنند. در ضمن بدلیل استفاده از کانال دور فن، نسبت به فن های ملخی گران تر هستند.

فن پره ای :

این دسته از فن ها نیز همانند فن های کانالی داخل کانال استوانه ای جانمایی می شوند. تکنولوژی ساخت این فن ها به گونه ایست که پره ها قطعاتی جدا از هم هستند و می توانند در جای خود چرخش کرده و در زوایای مختلفی تنظیم شوند و متناسب با تغییر زاویه پره دبی حجمی عبوری نیز تغییر می کند. توربو فن های کانالی پُردور نیز زیرمجموعه این فن ها حساب می شوند که دارای ظرفیت تهویه بالا و همچنین تامین فشار بالا هستند. این فن ها معمولا دارای سایلنسر (صداگیر) هستند و از جمله کاربرد آنها تهویه تونل ها می باشد. همانطور که اشاره شده مزیت این فن ها متغیر بودن دبی عبوری هوا می باشد و به همین علت جزء فن های گران قیمت حساب می شوند.

شما علاقمندان میتوانید از مقاله ها و صفحات دیگر ما به ویژه کاتالوگ های مرتبط با سانتریفیوژ بکوار کوپل مستقیم دیدن کنید …