آخرین مطالب

فن سانتریفیوژ

برای درک بهتر عملکرد فن سانتریفیوژ بهتر است ابتدا مفهوم “سانتریفیوژ” روشن شود. سانتریفیوژ در لغت به معنای گریز از مرکز می باشد و در

ادامه مطلب »

هواکش صنعتی چیست؟

به طور کلی هواکش صنعتی دسته ای از توربوماشین ها می باشند که به جهت انتقال هوا یا مواد از نقطه ای به نقطه دیگر، دمنده مشعل های گازی و گردش هوا در انواع خشک کن های صنعتی و یا تخلیه هوا از مکانی (سالن های صنعتی، ورزشی، اتاقک های رنگ، اماکن عمومی و … ) به فضای باز استفاده می شوند در مکان هایی که آلایندگی بالایی دارند استفاده از انواع فیلترهای تصفیه هوا قبل از تخلیه به فضای باز بهتر است از فیلترهای مناسب در مسیر تهویه استفاده شود.

با توجه به وظایف گوناگونی که از هواکش های صنعتی انتظار می رود، نوع آن می تواند متغیر باشد. انواع هواکش های صنعتی کاربری های متفاوتی دارند که در هر محل با توجه به محدودیت و اقتضائات موجود باید مناسب ترین نوع فن انتخاب گردد.

انواع هواکش های صنعتی

هواکش های صنعتی از نظر نوع پروانه و نحوه انتقال هوا به دو دسته کلی آکسیال و سانتریفیوژ تقسیم بندی می شوند، هر یک از این دسته ها به زیرشاخه های مختلفی تقسیم بندی می شوند . به طور کلی هواکش های آکسیال جهت انتقال هوا با حجم بالا و تحمل افت فشار بسیار پایین (نزدیک به صفر) کاربرد دارند، اما هواکش های سانتریفیوژ طیف گسترده ای از حجم هوا (از کم به زیاد با توجه به حجم انتقالی مورد نیاز) و با تحمل افت فشار مناسب، کاربردهای وسیعی در صنعت دارند. به بیان ساده تر در جایی که فقط انتقال هوا بدون افت فشار سیستم (اعم از کانال، هود، انواع فیلترها و … ) مد نظر باشد، بهترین گزینه هواکش آکسیال می باشد، زیرا علاوه بر انجام وظیفه تعریف شده از تحمیل هزینه های اضافه جلوگیری می شود.

اما در جایی انتقال هوا باید از طریق سیستم تهویه (کانال، هود، زانویی، انواع فیلتر و …) انجام گیرد، هواکش آکسیال کارایی خود را از دست خواهد داد و استفاده از انواع فن سانتریفیوژ متناسب با دبی و فشار مورد نیاز گزینه مناسب خواهد بود.