هواکش صنعتی

مینا فن

Blower &  

Centrifugal Fan

فن سانتریفیوژ را بهتر بشناسید

برای درک بهتر عملکرد فن سانتریفیوژ بهتر است ابتدا مفهوم “سانتریفیوژ” روشن شود. سانتریفیوژ در لغت به معنای گریز از مرکز می‌باشد و در صنایع مختلف لغت سانتریفیوژ به گوشمان خورده که معمولا معنی یکسانی دارند. با ماهمراه باشید تا فن سانتریفیوژ را بهتر بشناسید.

تصور کنید اگر ساق دست فرد استفاده کننده از قلاب سنگ، محور محرک چرخش باشد. قلاب سنگ در راستای عمود به دست فرد و در زاویه ای که فرد میخواهد به سمت هدف پرتاپ می‌شود. دقیقا همین قاعده در ماشین آلات سانتریفیوژ  پا برجاست. پروانه‌ای حول یک محور میچرخد و سیال را در حالی که در راستای محور به داخل فن هدایت می‌کند در راستای عمود به محور و در زوایای مختلف (دلخواه) به بیرون از فن پرتاب میکند. این ساده‌ترین مثالی است که برای درک اساس کارکرد این فن‌های صنعتی میتوان بکار برد.

بعنوان مثال یک پمپ سانتریفیوژ در صنایع نفت یا آب، یک سانتریفیوژ در صنایع هسته‌ای و یا یک فن سانتریفیوژ با اینکه کاربرد آنها تقریبا هیچ ارتباطی به هم ندارند ولی همه آنها از نیروی گریز از مرکز استفاده می‌کنند. احتمالا برای اولین بار در تاریخ از نیروی گریز از مرکز در شکار حیوانات و یا جنگ‌ها استفاده می‌شده که توسط یک ابزار ساده که ما آن را به اسم قلاب سنگ می‌شناسیم ،تامین شده است.

فن سانتریفیوژ

انواع فن سانتریفیوژ از نظر تامین فشار لازم سیال

به سه دسته :

  • فن های فشارپایین
  • فن های فشار متوسط
  • فن های فشارقوی

انواع فن سانتریفیوژ از نظر نوع پروانه

به سه دسته:

  • بکوارد (رو به عقب)
  • رادیال (شعاعی)
  • فاروارد (رو به جلو)

همچنین از نظر انتقال قدرت از الکتروموتور به پروانه به سه دسته “سانتریفیوژ کوپل مستقیم“، “شفت و کوپلینگ” و “سانتریفیوژ فاروارد و بکوارد پولی تسمه” تقسیم بندی می شوند. برای توضیحات بیشتر راجع به هرکدام از دسته بندی های یاد شده به مقاله انواع فن سانتریفیوژ مراجعه کنید. برای کسب اطلاع بیشتر و همچنین اطلاع از قیمت انواع فن ها میتوانید با شماره ۴۶۸۲۲۷۶۶-۰۲۱ تماس حاصل کنید و از تجارب مهندسین مجرب ما بهره ببرید.

جدیدترین مطالب